مدارس ماهی چگونه کار می کنند؟

دسته بزرگ و هماهنگ ماهی‌ها که به صورت هماهنگ حرکت می‌کنند و سوسو می‌زنند، دیدن آنها را مسحورکننده می‌کند: صدها یا هزاران نفر، که گویی تحت کنترل رادیویی با هم حرکت می‌کنند، حرکات ساده و پیچیده را انجام می‌دهند. مدارس می چرخند، منقبض می شوند، گسترش می یابند، حتی از هم جدا می شوند و همه بدون از دست دادن به هم می آیند.

در واقع دو نوع تجمع ماهی وجود دارد، دسته ها و مدارس. سول گروه شل تری است که گاهی از گونه های مختلفی تشکیل می شود که با هم (اغلب به طور موقت) در هم می مانند اما سازماندهی نشده اند. مدارس بسیار ساختارمند با حرکات هماهنگ و جهت مشترک هستند. گروهی از ماهی‌ها می‌توانند از چنگ زدن به مدرسه رفتن و دوباره برگردند. به نظر می رسد مدرسه به عنوان دفاعی در برابر شکارچیان و در برخی موارد به عنوان راهی برای افزایش کارایی تغذیه تکامل یافته است. هر ماهی در یک مدرسه باید به طور کامل اجرا کند تا بهترین نتیجه را بگیرد.

هر ماهی یک “منطقه دافعه” را با همسایگان خود حفظ می کند که در آن ماهی به طور خودکار از همسایه دور می شود تا از برخورد جلوگیری کند.
مدارس ماهی زمانی شگفت‌انگیزتر می‌شوند که کسی در نظر بگیرد که هیچ رهبر وجود ندارد. مدارس به تنهایی گرد هم می آیند، پدیده ای که به نام خود سازمان دهی شناخته می شود. راز انسجام در یک دید آشکار پنهان می شود: یک مدرسه نیازی به همکاری با یکدیگر ندارد، در عوض هر فردی نیاز به هماهنگی با افراد نزدیک دارد. در یک مدرسه هماهنگ، یک ماهی می چرخد، سپس همسایه ها می چرخند، سپس همسایه هایشان می چرخند و غیره، همه در یک چشم به هم زدن. یک مدرسه هماهنگ عظیم هزاران جنبش فردی است که یک جنبش فراگیر را تشکیل می دهد.

هر ماهی از طریق ترکیبی از تماس بصری و خط جانبی آنها با همسایگان خود هماهنگ می شود، عضوی در امتداد هر طرف بدن که می تواند تغییرات فشار بسیار ظریف در آب اطراف ماهی را حس کند. مثلاً اگر همسایه بچرخد یا سرعتش را افزایش دهد، در خط جانبی احساس می شود و ماهی می تواند مطابق با آن پاسخ دهد. در این سیستم تعداد همسایه هایی که هر ماهی به آنها توجه می کند به تعیین اندازه گروه و میزان هماهنگی کمک می کند. قیمت ماهی آکواریومی یک “منطقه دافعه” را با همسایگان خود حفظ می کند که در آن ماهی به طور خودکار از همسایه دور می شود تا از برخورد جلوگیری کند. خارج از آن منطقه “منطقه جهت گیری” است که در آن هر ماهی سعی می کند با همسایگان خود هماهنگ شود. هنگامی که یک مدرسه با هم در یک خط حرکت می کند، جهت گیری برای مطابقت با همسایگان عمل غالب است. وقتی مدرسه ای ساکن است، حفظ فاصله نزدیک بین افراد اولویت بیشتری دارد.

دقیقاً چگونگی هماهنگی حرکات قیمت روز تن ماهی فلفلی تاپسی واقعاً پیچیده ناشناخته است، همچنین همیشه مشخص نیست که یک مانور بزرگ چگونه آغاز می شود. شاید یک ماهی دست به اقدامی بزند، مثلاً تلاش کند از یک شکارچی فرار کند، همسایگانش آن حرکت را انجام دهند و به زودی کل مدرسه پاسخ دهد. اما این حدس و گمان به مانورهایی که در آن هر ماهی نقش متفاوتی ایفا می کند، مانند تشکیل توپ های طعمه معروف در هنگام حمله، نمی پردازد. مدل های پیچیده تری در دست ساخت هستند تا این پدیده ها را درک کنند.

 

 • منابع:
  1. Global knowledge domain and prospects in tuna research: A bibliometric analysis
 • تبلیغات: 
  1. استخراج روغن کنجد در خانه
  2. طراحی کابلی که با زلزله تخریب نمیشه
  3. بالاخره خرمای 1 کیلویی نیز کشت شده است!
  4. برای تقویت مو از شامپوی کشمش استفاده می کنند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.